Porady
Mamy dla Ciebie cały wachlarz modeli drzwi drewnianych wewnętrznych o różnych wymiarach i konstrukcjach. Znajdziesz wśród nich takie, które zaskoczą Cię ciekawym wzornictwem oraz wysokim standardem wykonania. Wszystkie one są funkcjonalne i bardzo trwałe, a co najważniejsze po przystępnej cenie. Oprócz drzwi standardowych oferujemy także drzwi ekskluzywne i oryginalne na specjalne zamówienie.
W odpowiedzi na liczne zapytania klientów pragniemy służyć poradnictwem dotyczącym drewnianych drzwi wewnętrznych.
1. Kiedy planować rozmieszczenie, rodzaj, wymiary oraz sposób otwierania drzwi?
2. Kiedy zamawiać drzwi?
3. Rodzaje drzwi - zastosowania
4. Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych
5. Kiedy wybieramy drzwi pełne a kiedy drzwi z przeszkleniem?
6. Rodzaje szkieł do drzwi z przeszkleniem
7. Co wpływa na wygląd drzwi?
8. Jak kupować drzwi?
1. Kiedy planować rozmieszczenie, rodzaj, wymiary oraz sposób otwierania drzwi?
Powyższe planowanie powinno rozpocząć się na etapie projektowania ścian wewnętrznych - unikniemy wtedy kosztów późniejszych przeróbek. Bardzo ważnym jest zaprojektowanie prawidłowego otwierania drzwi, tak by nie blokowały one komunikacji np. przejścia przez wąski korytarz oraz by nie kolidowały z drzwiami z sąsiednich pomieszczeń. Na tym etapie powinno się także pamiętać, by drzwi nie zakłóciły w przyszłości urządzenia wnętrz.
2. Kiedy zamawiać drzwi?
Najlepiej, gdy są gotowe ściany i podłogi, dopiero wtedy można dokonać właściwych pomiarów.
3. Rodzaje drzwi - zastosowania
- rozwieralne
- przesuwne
- składane
- wahadłowe
Rozwieralne to takie, w których skrzydło rozwiera się po otwarciu klamką. Są to drzwi najczęściej stosowane, najbardziej uniwersalne i łatwe w montażu.
Przesuwne - otwierają się poprzez przesunięcie skrzydła na prowadnicy na ścianę lub w specjalną kasetę wmontowaną w ścianie. Stosuje się drzwi przesuwne jednoskrzydłowe (wąskie korytarze, małe pomieszczenia) oraz drzwi dwuskrzydłowe (reprezentacyjne wejścia)
Składane - zwane także łamanymi, ze skrzydłem składanym na pół i przesuwanym do ościeżnicy. Nie wymagają one pozostawienia wolnej przestrzeni przy ścianie, jednak należy pamiętać, że zwężają przejście o szerokość złożonych skrzydeł. Stosuje się je w garderobach, wnękach itp.
Wahadłowe - bardzo wygodne, gdyż otwierają się pod naporem ciała i samoczynnie się zamykają. Dzięki temu można łatwo przechodzić przez nie z zajętymi rękoma, stąd bardzo często stosuje się je w przejściu z kuchni do jadalni.
4. Standardowe wymiary drzwi wewnętrznych
jednoskrzydłowe
- szerokość 80; 90; 100 cm
- wysokość 205 mm
dwuskrzydłowe
5. Kiedy wybieramy drzwi pełne a kiedy drzwi z przeszkleniem?
Drzwi pełne ze względu na lepszą dźwiękochłonność stosuje się w pomieszczeniach, które powinny być izolowane od nadmiaru hałasu - pokój do pracy lub pokój nastolatków, słuchających głośnej muzyki.
Drzwi z przeszkleniem dają wrażenie otwartości i powiększenia optycznego wnętrza. Pozwalają także doświetlić miejsca zwyczajowo niedoświetlone np. przedpokój czy korytarz. Małe okienka w drzwiach mają także funkcję informacyjną np. o zajętości łazienki.
6. Rodzaje szkieł do drzwi z przeszkleniem
- matowe na całej powierzchni,
- matowe z przezroczystą aplikacją lub przezroczyste z matową aplikacją,
- barwione w masie lub pokryte lakierem,
- witrażowe,
- ornamentowe o wytłaczanej powierzchni, różnych kolorach i wzorach.
7. Co wpływa na wygląd drzwi?
elementy drewniane są bejcowane lub pomalowane lakierami przezroczystymi; stosuje się również lakiery transparentne zmieniające kolor, ale zachowujące struktrurę drewna oraz farby kryjące. Drewno może być również oklejone fornirem,
płyty pilśniowe twarde HDF oraz półtwarde MDF. Płyty te mają większą gęstość aniżeli surowe drewno, przez co są odporniejsze na zadrapania, łuszczenie i pęknięcia. Zaletą płyt MDF jest także łatwiejsza obróbka mechaniczna. Są dwa rodzaje płyt MDF: o powierzchni gładkiej i o powierzchni z fakturą imitującą naturalne drewno.
wykończenia płyt MDF:
farbą kryjącą,
okleiną naturalną tj. fornirem lub obłogiem.
Są to cieńkie płaty szlachetnego drewna, które mogą być pomalowane lakierem bezbarwnym lub transparentnym, zabezpieczającym ich powierzchnię przed uszkodzeniem oraz ułatwiającym pielęgnację. Stosuje się także lakier utwardzany UV, który charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na zarysowania oraz działanie światła i środków chemicznych.
okleiną sztuczną tj. laminatem CPL (przypomina panele podłogowe lub blaty kuchenne) lub HPL (odporny na ekstremalne obciążenia).
Okleiny sztuczne doskonale imitują strukturę drewna i jego kolorystykę.
frezowanie - wykonuje się je na płycie przed pokryciem okleiną lub po oklejeniu (wtedy powstałe rowki zamalowuje się farbą w kolorze kontrastowym do kolorystyki okleiny). Zamiast frezowania stosuje się także naklejanie ozdobnych listew.
8. Jak kupować drzwi?
Aktualnie obowiązujące uregulowania prawne dotyczące podatku VAT zezwalają na zakup drzwi wraz z montażem i opłatę zarówno za drzwi jak i montaż podatku 8% a nie 23%. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie przez DREW-POLAND transportu oraz 12-miesięcznej gwarancji.
Konstrukcja drzwi
Skrzydło płycinowe czyli ramowe Konstrukcja to rama z drewna (zwykle klejonego), profile PCV lub aluminium. W rowkach lub w rębach ramy osadzone są płyciny (kasetony) z drewna, płyt drewnopochodnych lub ze szkła. Ramy drewniane mogą być oryginalnie wyprofilowane lub rzeźbione i nadawać drzwiom niepowtarzalny stylowy wygląd.
Skrzydło płytowe Tutaj rama drewniana obłożona jest z obu stron płytami drewnopochodnymi (HDF, MDF lub ze sklejki), może to być także sama płyta z drewna klejonego. Dzięki prostej konstrukcji drewniane drzwi płytowe są uznawane za najbardziej ekonomiczne.
Skrzydło płytowo-płycinowe Ma niewidoczną konstrukcję drewnianą jak skrzydło płytowe, ale dzięki wytłoczeniom w twardych płytach pilśniowych często imituje płycinowe. Podobnie jak w skrzydle płytowym, wypełnieniem stabilizującym może być specjalny karton (tzw. plaster miodu) albo płyta wiórowa z otworami lub bez. Skrzydła z plastrem miodu są lżejsze, a te z płytą – sztywniejsze i lepiej izolują akustycznie.